چه کسانی باید در سامانه تجارت آنلاین ثبت‌نام کنند؟

چه کسانی باید در سامانه تجارت آنلاین ثبت‌نام کنند؟ این پرسش یکی از سؤالات رایج در میان فعالین اقتصادی است و داشتن اطلاعات کافی درباره آن از اهمیت بالایی برخوردار است؛ چراکه تمامی فعالیت‌های اقتصادی مرتبط به صادرات و واردات و… از طریق این سامانه پیگیری می‌شود. در این سامانه می‌توانید اطلاعات کافی در زمینه هزینه ترخیص کالا از گمرک کسب کنید.

سامانه جامع تجارت چیست؟

پیش از آنکه به پرسش چه کسانی باید در سامانه تجارت آنلاین ثبت‌نام کنند پاسخ دهیم، لازم است بررسی کنیم که سامانه جامع تجارت چیست و چه کاربردی دارد؟
به‌منظور بهبود مستمر کسب‌وکار و هم چنین مبارزه و جلوگیری از قاچاق کالا، سامانه‌ای تحت عنوان جامع تجارت از سوی وزارت صمت طراحی و راه‌اندازی شده است تا تمامی فعالیت‌های اقتصادی مانند ترخیص کالا از گمرک بازرگان و سایر مرزها در یک بستر قابل نظارت و امن انجام بگیرد.
در حقیقت با ایجاد سامانه یکپارچه، تشریفات اداری فعالیت‌های اقتصادی من‌جمله اخذ مجوز واردات کالا، اظهار کالا، ثبت سفارش و… به‌صورت الکترونیکی و با سرعت و دقت بالا انجام می‌شود و نظارت نهادهای قانونی به‌آسانی ممکن می‌شود.
از طرف دیگر، داشتن اطلاعات به‌روز در حوزه تجارت داخلی و بین‌المللی یک امر ضروری برای همهٔ بازرگانان محسوب می‌شود. با ثبت‌نام در سامانه تجارت آنلاین، می‌توانید به اطلاعیه‌های اصلاح یا تغییرات قوانین تجاری دسترسی پیدا کنید.

ثبت‌نام سامانه جامع تجارت ایران

بازرگانان یکی از گروه‌هایی هستند که ملزم به ثبت‌نام در وب‌سایت جامع تجارت می‌باشند؛ به آن دسته از تجار که به‌تازگی وارد این حرفه شده‌اند توصیه می‌کنیم که اگر به دنبال فعالیت حرفه‌ای و قانونی هستید حتماً آموزش ثبت‌نام در سامانه جامع تجارت ایران را در همیار تجارت مطالعه نمایید .
اگر هم قبلاً در این سامانه ثبت‌نام کرده‌اید، ابتدا به آدرس ntsw.ir مراجعه می‌کنید و با واردکردن شناسه کاربری، رمز عبور و کد امنیتی تصویر به پنل کاربری خود وارد می‌شوید (درصورتی‌که رمز عبور خود را فراموش کرده باشید، لازم است بر روی بازیابی رمز عبور کلیک کنید و رمز جدیدی برای خود انتخاب نمایید)؛ برای کسب اطلاعات دقیق‌تر درباره اینکه چه کسانی باید در سامانه تجارت آنلاین ثبت‌نام کنند، در ادامهٔ مقاله همراه ما باشید.

ثبت نام در سامانه جامع تجارت آنلاین

چه کسانی باید در سامانه تجارت آنلاین ثبت‌نام کنند؟

شما به‌عنوان فردی که به انجام فعالیت اقتصادی مشغول هستید، لازم است بدانید که چه کسانی باید در سامانه تجارت آنلاین ثبت‌نام کنند؛ به طور خلاصه و مفید تمامی اشخاص اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی که قصد تجارت داخلی، واردات و صادرات کالا مانند ترخیص کالا از گمرک بوشهر و سایر شهرها را دارند، باید در این سامانه ثبت‌نام کنند. در نظر داشته باشید، اشخاص حقیقی شامل تجار، بازرگانان و تولیدکنندگان و اشخاص حقوقی شامل مدیران عامل شرکت‌ها می‌شوند.

ثبت‌نام در سامانه تجارت | اگر ثبت‌نام نکنیم چه اتفاقی می‌افتد؟

احتمالاً پیش خودتان فکر کرده‌اید که اگر در سامانه جامع تجارت ایران ثبت‌نام نکنیم، چه اتفاقی می‌افتد؟ ببینید، به‌طورکلی به‌منظور انجام تجارت قانونی و رسمی لازم است تا قوانین و مقررات مربوط به آن را به طور کامل رعایت کنید.

در زمینه واردات و صادرات کالا، واردکردن اطلاعات خواسته شده در هر مرحله الزامی است و درصورتی‌که اقلام در هر مرحله‌ای ثبت نشوند، فعالیت اقتصادی شما برخلاف قانون خواهد بود؛ به‌این‌ترتیب اگر بازرسین یا نیروی انتظامی متوجه این موضوع شوند، کالا را قاچاق تلقی می‌کنند و برای شما پرونده تعزیراتی تشکیل می‌دهند.

علاوه بر اینکه باید تابع قوانین و مقررات باشید، با ثبت‌نام در این سامانه مزایای زیادی به دست خواهید آورد؛ در بخش بعدی بیشتر به این موضوع اشاره می‌کنیم.

مزایای ثبت‌نام در سامانه جامه تجارت

شاید پس از دریافت پاسخ اینکه چه کسانی باید در سامانه تجارت آنلاین ثبت‌نام کنند، این سؤال برایتان به وجود بیاید که چرا لازم است افراد مختلف در سامانه جامع تجارت ثبت کنند؟ به‌طورکلی ثبت‌نام در این سامانه مزایای مختلفی برای سازمان‌های دولتی و شرکت‌های خصوصی دارد؛ این مزایا عبارت‌اند از:

مزایای نهادهای دولتی:

– برنامه‌ریزی دقیق و حساب شده به‌منظور هزینه‌کردن منابع دولتی: ازآنجایی‌که امکان نظارت نهادهای مسئول بر تمامی فعالیت‌های اقتصادی وجود دارد، می‌توان برای هزینه‌کردن منابع دولت به شکل دقیق‌تر و مؤثرتری برنامه‌ریزی نمود.

– کاهش قاچاق کالا: در سال‌های گذشته که نظارت و بازرسی کمتری بر فعالیت‌های تجار و بازرگانان وجود داشت، برخی افرا سوءاستفاده‌گر، اقدام به واردات یا صادرات غیرقانونی کالا (قاچاق کالا) می‌کردند؛ اما امروزه با ایجاد این بستر یکپارچه فساد مالی تا حدود زیادی کاهش پیدا کرده و تجارت‌های داخلی و بین‌المللی از شفافیت بیشتری برخوردار هستند.

مزایای شرکت‌های خصوصی:

– سرعت بخشیدن به مکاتبات اداری: پیگیری تشریفات اداری یکی از کارهای زمان بر و طاقت‌فرسا می‌باشد که انرژی زیادی از فعالین اقتصادی می‌گیرد؛ به‌این‌ترتیب به‌واسطه سامانه جامع تجارت، مکاتبات اداری با سرعت بیشتری انجام خواهد شد.

– عدم مراجعه حضوری: اظهار کالا یکی از خدمات مهم این سامانه می‌باشد و بر خلاف گذشته به‌صورت اینترنتی انجام می‌شود؛ بنابراین نیازی به مراجعه حضوری به هیچ یک از نهادهای ذی‌ربط نخواهد بود.

– داشتن جنبه قانونی: انجام مبادلات بین‌المللی با استفاده از سامانه جامع تجارت ایران، جنبه قانونی به خود می‌گیرد و با کمترین خطا و بیشترین سرعت پیش می‌رود.

مزایای ثبت نام در سامانه جامع تجارت

راهنمای سامانه جامع تجارت

پس از اینکه متوجه شدیم چه کسانی باید در سامانه تجارت آنلاین ثبت‌نام کنند ، نوبت آن است که به بررسی زیر‌سامانه‌های جامع تجارت بپردازیم؛ سایت جامع تجارت زیرسامانه‌های متعددی دارد که هریک از آنها به هدف خاصی راه‌اندازی شده‌اند تا بتوانند به طور تخصصی در زمینه‌های گوناگون افراد را راهنمایی کنند.

زیرسامانه‌های این وب‌سایت شامل موارد زیر هستند:

– سامانه جامع امور گمرکی
این سامانه توسط اداره گمرک راه‌اندازی شده و هدف اصلی آن این است که سرعت رسیدگی به امور مرتبط با مراحل ترخیص کالا را بهبود ببخشد.

– سامانه همتا
حتماً تابه‌حال با سامانه همتا سروکار داشته‌اید؛ این سامانه به‌منظور تأیید اصالت تلفن‌های همراه و جلوگیری از قاچاق راه‌اندازی شده است.

– سامانه شناسه کالا
رهگیری کالا تنها با شناسنامه‌دار کردن آن امکان‌پذیر است؛ برای این کار لازم است وارد سامانه شناسه کالا شوید و با ثبت مشخصات مرتبط با کارت بازرگانی، شماره صنفی و اینتاکد مالیاتی و…، شناسه کالا را دریافت کنید.

– سنجش اعتبار و رتبه‌بندی اعتباری
همان‌طور که از نام این سامانه مشخص است، هدف آن سنجیدن اعتبار افراد است و به‌عنوان تضمین معتبر امور مالیاتی کاربرد دارد.

– سامانه پرتال ارزی
برای تبادل ارز در یک بستر امن، سامانه‌ای به‌عنوان سامانه پرتال ارزی ایجاد شده و خریداران و فروشندگان ارز می‌توانند از این طریق با یکدیگر معامله کنند؛ همچنین دریافت ارز دولتی از این سامانه امکان‌پذیر است.

– سامانه جامع حمل‌ونقل
سامانه جامع حمل‌ونقل باهدف گسترش و توسعه زیرساخت‌های حمل‌ونقلی کشور راه‌اندازی شده است.

سامانه جامع انبارها و مراکز نگهداری کالا
یکی از سامانه‌های مهم در زمینه تجارت‌های بین‌المللی همین سامانه است؛ هدف راه‌اندازی سامانه جامع انبارها و مراکز نگهداری کالا امکان نظارت و مدیریت ورود و خروج کالا از انبارها میسر شده است.

راهنمای سامانه جامع تجارت

جمع‌بندی
در این مطلب به طور مفصل به این موضوع پرداختیم که چه کسانی باید در سامانه تجارت آنلاین ثبت‌نام کنند؛ همان‌گونه که ملاحظه فرمودید افرادی که قصد واردات و صادرات کالا و یا هرگونه فعالیت تجاری داخلی یا بین‌المللی دارند، باید با ورود به سامانه ntsw.ir فرایند ثبت‌نام خود را تکمیل کنند.
در صورت وجود هرگونه ابهام یا سؤال درباره نحوه ثبت‌نام در سامانه جامع تجارت می‌توانید با شماره‌های موجود در بخش تماس با ما، با مجموعه همیار تجارت تماس حاصل فرمایید. شرکت همیار تجارت اسپادانا یکی از مجموعه‌های معتبر و باسابقه در زمینه ترخیص کالا است که آماده خدمت‌رسانی به شما عزیزان می‌باشد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانید از طریق همین وب‌سایت و با شماره‌های تماس با ما در ارتباط باشید؛ همچنین با مطالعه خدمات ترخیص کالا توسط ترخیص‌کاران در همیار تجارت، می‌توانید با تمام خدمات ما آشنا شوید.

 

رفتن به بالای صفحه