031-33926📞

هزینه ترخیص کالا از گمرک از مهمترین مراحل ترخیص کالا از پایانه های گمرکی است. شاید شما هم به عنوان یک وارد کننده برای ترخیص کالای مورد نظر خود از گمرک، نیاز داشته باشید یک فرد متخصص در این مسیر همراه شما باشد. سپردن کارهایی مثل هزینه ترخیص کالا از گمرک به یک فرد یا شرکت با تجربه که سال ها در این زمینه فعالیت داشته است باعث میشود تا مراحل کاری شما بسیار سریع تر از حالت معمول انجام شود. در این مقاله اطلاعات مفیدی در رابطه با هزینه  ترخیص کالا از گمرک در اختیارتان قرار خواهیم داد.

ترخیص کالا از گمرک چیست؟

باتوجه به بند ب موجود در ماده یک قانون مربوط به امور گمرکی، که در سال 1390 توسط مجلس شورای اسلامی تصویب شده است برای واردات یا صادرات هرگونه کالا به داخل یا خارج از کشور لازم است تا صاحب کالا و یا نماینده قانونی از طرف صاحب کالا، یک سری مراحل و تشریفات را برای خارج کردن کالا خود از گمرک انجام دهد. به مجموع مراحلی که در گمرک برای خارج شدن کالا از اماکن گمرکی انجام میگیرد، ترخیص کالا از گمرک گفته می شود. در این مقاله قرار است شما را با هزینه ترخیص کالا از گمرک که یک بخش مهم برای ترخیص کالا از گمرک است آشنا کنیم. همچنین جزئیات بیشتری در رابطه با مواردی که شامل هزینه های گمرک می باشد نیز در اختیارتان قرار خواهیم داد. همراه ما باشید.

ترخیص کالا از گمرک چه مقدار هزینه دارد؟

زمانیکه قرار است کالای شما تشریفات ترخیص را طی کند شما به عنوان صاحب کالا باید یک سری هزینه ها را برای خارج کردن کالای خود از گمرک بپردازید. هزینه ترخیص کالا از گمرک مربوط به قسمت های مختلف است. شما با طی کردن هر کدام از مراحل ترخیص کالا از گمرک باید بخشی از این هزینه را بپردازید تا در نهایت کالا شما به صورت قانونی اجازه خارج شدن از گمرک را داشته باشد. هزینه ترخیص کالا از گمرک توسط وزارتخانه تصویب می شود. بخشی از این هزینه علاوه بر بخش های دولتی، شامل بخش های خصوصی است. کل هزینه ترخیص کالا توسط گمرک که یک نهاد دولتی است از صاحب کالا اخذ می شود بنابراین بهتر است قبل از شروع مراحل ترخیص کالا، نسبت به استعلام هزینه گمرک اقدام کنید. آگاهی از جزئیات این هزینه ها باعث تسریع مراحل ترخیص کالای شما از گمرک خواهد شد.

محاسبه هزینه ترخیص کالا از گمرک

محاسبه هزینه ترخیص کالا از گمرک

توضیح دادیم که برای ترخیص کالا باید هزینه های مختلفی برای بخش های دولتی و خصوصی بپردازیم. در این قسمت شما را با این بخش ها آشنا خواهیم کرد.

 • حقوق ورودی کالا؛ حقوق ورودی کالا جز اولین و مهمترین بخش هایی است که باید هزینه های مربوط به آن را برای شناسایی کالا هنگام ترخیص آن از گمرک بپردازید. حقوق ورودی توسط طبق قوانین واردات و صادرات تعیین می شود. این قانون برای حق ورودی کالا، 4 درصد ارزش گمرکی علاوه بر سود بازرگانی را تعیین کرده است. نو یا دست دوم بودن کالای شما تغییری در حقوق ورودی ایجاد نمی کند. این هزینه بیشتر به منظور حمایت از کالا توسط گمرک از صاحب کالا اخذ می شود.
 • سود بازرگانی؛ این سود که هر ساله برای کالاهای مختلف توسط هیات وزیران تصویب میشود یک هزینه مشخص است که باید به گمرک برای ترخیص کالای خود بپردازید. حتما باید در استعلام هزینه گمرک، سود بازرگانی را نیز استعلام کنید تا شرایط پرداخت آن را داشته باشید.
 • هزینه انبارداری؛ بعد از ورود کالا ها به گمرک، کالا ها بر اساس ویژگی های مختلف مثل وزن و حجم به انبار های گمرک منتقل می شوند. هزینه انبارداری به مدت 5 روز برای نگهداری کالا ها رایگان خواهد بود. اما اگر بعد از گذشت 5 روز صاحب کالا برای ترخیص آن اقدام نکرده باشد و کالا هنوز در انبار های گمرکی دپو شده باشد به ازای وزن، حجم و تعداد روز های حضور کالا در انبار برای آن قبض صادر خواهد شد. صاحب کالا موظف است برای ترخیص قانونی و کامل کالای خود از گمرک این هزینه را به طور کامل پرداخت کند. هزینه انبارداری از زمان ورود آن به گمرک تا زمان خروج آن و ترخیص کالا از گمرک محاسبه می شود.
 • هزینه مجوز های مختلف برای ترخیص کالا؛یکی از مهمترین بخش های مربوط به هزینه ترخیص کالا از گمرک، هزینه مجوز هایی است که باید برای ترخیص کالا از گمرک از ارگان های مختلف دریافت کنید. این هزینه ها برای سازمان های مختلف متفاوت است.
 • هزینه وزارت راه؛ این هزینه بیشتر برای تنظیم تردد های خارجی اخذ می شود. زمانیکه کالای شما بوسیله ناوگان خارجی به داخل کشور و گمرک منتقل می شود باید یک هزینه تحت عنوان عوارض به وزارت راه پرداخت کند. این هزینه، 10 درصد وزارت راه است که پرداخت آن برای ترخیص کالا از گمرک اجباری است.
 • هزینه اخذ کارت بازرگانی؛ یکی از مدارک لازم برای هر وارد کننده ای کارت بازرگانی است. این کارت به منظور پرداخت مالیات سالانه به دولت برای وارد کنندگان کالا است. برای اخذ کارت بازرگانی باید مراحلی را طی کنید. به همین دلیل لازم است تا در استعلام هزینه گمرک خود این بخش را هم محاسبه کنید. در ادامه شما را با جزئیات دریافت این کارت و مراحل آن بیشتر آشنا خواهیم کرد.
 • هزینه آزمایشگاهی؛ اگر کالای شما نیاز به انجام آزمایش برای تایید صحت سلامت داشته باشد لازم است تا هزینه هایی را برای انجام آزمایشات مخصوص به گمرک بپردازید. در صورتیکه کالا شامل مقررات استاندارد اجباری است حتما باید این هزینه را برای ترخیص کالا به گمرک پرداخت کنید.
 • هزینه ثبت سفارش؛ هزینه ثبت سفارش یکی دیگر از بخش های هزینه ترخیص کالا از گمرک است. این هزینه بر اساس درصدی از ارزش خود کالا محاسبه می شود. وارد کنندگان کالا باید برای ثبت سفارش و طی کردن مراحل آن به وزارت صنعت  معدن و تجارت مراجعه کنند.
 • هزینه بیمه؛ بیمه گمرکی یک مزیت است و به عنوان یک عامل جبران خسارت در صورت آسیب کالا برای وارد کنندگان و صادرکنندگان بشمار می رود. این هزینه باتوجه به عوامل مختلف مثل: جنس، ماهیت، فاصله و نوع حمل و نقل و درصد آسیب پذیری کالا تعیین می شود.
 • ارزش سیف کالا؛ به مجموع هزینه های مربوط به امور حمل و نقل و بیمه یک کالا، ارزش سیف کالا می گویند.
 • عوارض گمرکی؛ یکی دیگر از بخش های مربوط به هزینه ترخیص کالا از گمرک، عوارض گمرکی است.

این عوارض برای تامین هزینه های بخش های مختلفی مثل شهرداری است که بطور غیر مستقیم و به شکل مالیات بر ارزش افروده توسط صاحب کالا پرداخت می شود. برای محاسبه هزینه این بخش، لازم است تا هزینه ارزش سیف و حقوق ورودی را با یکدیگر جمع و در نهایت ضربدر 6 کنید.

 • تعرفه گمرکی؛ برای محاسبه هزینه ترخیص کالا از گمرک لازم است تا حتما از تعرفه گمرکی اطلاع داشته باشید. به هزینه ای که وارد کنندگان کالا های مختلف باید آن را بپردازند و توسط سازمان گمرک کشور برای توازن بهتر در واردات تعیین می شود تعرفه گمرکی می گویند. این تعرفه به دو صورت درصدی و مختلط قابل محاسبه می باشد.

این موارد جز بخش های مختلف تاثیرگذار در تعیین هزینه ترخیص کالا از گمرک هستند. مسلما بعد از اطلاع از این مراحل کمی برای انجام آنها دچار استرس و نگرانی شدید. شاید نمی دانید باید از کجا شروع کنید و با انجام چه کاری کالای شما با سرعت بیشتری از گمرک ترخیص خواهد شد. اگر در چنین شرایطی هستید توصیه ما به شما این است که با گرفتن مشورت از یک شرکت یا فرد متخصص در این زمینه راهنمایی های درستی دریافت کنید و برای ترخیص کالای خود از گمرک زودتر اقدام کنید.

شرکت همیار تجارت اسپادانا، با تخصص دیرینه خود در زمینه ترخیص کالا از گمرک و همچنین فعالیت های جدیدش در حوزه تامین مواد اولیه کارخانه های تولیدی و کالاهای موردنیاز و مصرفی در بازار یک گزینه بسیار مناسب برای دریافت مشورت و پاسخ به سوالات شما در رابطه با ترخیص کالا از گمرک است. شما می توانید با جستجو نام همیار تجارت اسپادانا در مرورگر خود به وب سایت این شرکت فنی مهندسی دسترسی پیدا کنید. با ورود به سایت و کلیک بر روی تب ارتباط با ما می توانید با کارشناسان این شرکت در ارتباط باشید و سوالات خود را در رابطه با هزینه ترخیص کالا از گمرک با آنها در میان بگذارید.

با اینکه به طور مفصل به هزینه ترخیص کالا از گمرک پرداخته شد ، اما بهتر است به طو جداگانه به هزینه های پس از بارگیری کالا و هزینه های پس از تخلیه نیز بپردازیم .

هزینه‌های پس از بارگیری کالا

هزینه‌های پس از بارگیری کالا

 هزینه‌های پس از بارگیری کالا می‌تواند شامل هزینه‌های حمل‌ونقل، هزینه تخلیه کالا و بارگیری در مقصد و… شود؛ اصولاً مقدار هزینه موارد فوق را نمی‌توان به‌صورت دقیق بیان کرد؛ چراکه بر حسب شرایط مختلف، متغیر است .

 به‌عنوان‌مثال میزان مسافتی که کالا، از مبدأ تا مقصد طی می‌کند یکی مهم‌ترین عوامل مؤثر بر هزینه‌های پس از بارگیری کالا است؛ یا از طرفی نوع کالا، شرایط حمل‌ونقل آن، شرایط بازار و… می‌تواند بر هزینه‌ها تأثیر بگذارد .

 ازآنجایی‌که یکی از دغدغه‌های تجار کاهش هزینه‌ها است، سه راه به شما پیشنهاد می‌دهیم تا بتوانید هزینه‌های پس از بارگیری کالا را کاهش دهید:

 ۱- بهترین نوع حمل‌ونقل را برای کالای خود انتخاب کنید؛ باتوجه‌به اینکه حمل‌ونقل‌های زمینی نسبت به حمل نقل هوایی و دریایی ارزان‌تر هستند در صورت امکان می‌توانید این مسیر را برای واردات انتخاب کنید .

 ۲- با کاهش حجم یا وزن کالا می‌توانید هزینه‌ها را کاهش دهید .

 ۳- در کنار این موارد مدیریت صحیح انبار به شما کمک می‌کند تا به‌صورت بهینه کالای موردنظرتان را ردیابی کنید .

 هزینه‌های پس از تخلیه کالا

 هزینه‌های پس از تخلیه کالا مربوط به هزینه‌های بازرسی کالا، انبارداری، دموراژ و گمرک می‌شود؛ در ادامه هر کدام از این هزینه‌ها را به‌اختصار توضیح می‌دهیم .

 پس از اینکه کالا تخلیه شد، باید از آن بازرسی به عمل آید؛ این کار شامل هزینه ترخیص کالا از گمرک می‌شود و باتوجه‌به مقدار کالا تعیین می‌گردد .

 همان‌طور که انتظار می‌رود برای نگهداری کالا در گمرک، کالا به انبار فرستاده می‌شود؛ هرچقدر که کالا حجم بیشتری را اشغال کند و برای مدت طولانی‌تری در انبار بماند، هزینه‌های پس از تخلیه کالا افزایش می‌یابد. از طرف دیگر ممکن است نتوانید کالا در زمان مقرر ترخیص نمایید، در این صورت باید هزینه دموراژ که همان هزینه به‌تعویق‌افتادن ترخیص است را نیز بپردازید .

 در نهایت موظف هستید هزینه گمرک که جزء مهم‌ترین هزینه‌های ترخیص کالا می‌باشد را پرداخت نمایید؛ مقدار هزینه گمرک باتوجه‌به مصوبات اداره گمرک کشور می‌باشد و برای دسته کالاهای مختلف فرق می‌کند. برای اطلاع دقیق از آخرین بروز رسانی تعرفه گمرکی می‌توانید با کارشناسان مجموعه همیار تجارت تماس حاصل فرمایید .

 هزینه ترخیص‌کار

 هزینه ترخیص‌کار باتوجه‌به فاکتورهای مختلفی از جمله میزان وقت و انرژی صرف شده کارگزار، تعداد دفعات واردات کالا، مقدار کالای وارداتی و… تعیین می‌شود. اصولاً هزینه ترخیص‌کار یا به‌صورت درصدی محاسبه می‌شود و یا به‌صورت وزنی (کانتینری) ؛اینکه هزینه ترخیص کالای شما در کدام دسته قرار می‌گیرد، به نوع آن بستگی دارد .

 مجموعه همیار تجارت ضمن اعتبار و تجربه بالایی که دارد به شما کمک می‌کند تا با حداقل هزینه کالای خود را ترخیص کنید؛ این شرکت با ارائه صورت‌حساب شفاف به مراجعین خود، اطمینان می‌دهد که هزینه‌ها به‌صورت دقیق و موشکافانه کنترل شده است.

مراحل اخذ کارت بازرگانی

کارت بازرگانی برای ترخیص کالاهای وارداتی از گمرک الزامی است.

 • دریافت اطلاعات الکترونیکی از طریق سامانه و اظهارنامه وارداتی
 • اختصاص دادن شماره ثبت
 • تعیین کردن باجه کارشناسی
 • پرداخت حقوق ورودی و عوارض
 • صادر کردن مجوز بارگیری

هزینه ترخیص کالا از گمرک بندرعباس

هزینه ترخیص کالا از گمرک بندرعباس

گمرک شهید رجایی بندر عباس یکی از بزرگ ترین گمرک ها در کشور است که سالانه کالا های زیادی از طریق آن به کشور وارد یا از آن خارج می شود.

شاید شما هم به عنوان یک تاجر در نظر داشته باشید تا کالا های خود را از این گمرک به کشور وارد یا از کشور خارج کنید. بنابراین اطلاع از هزینه ترخیص کالا از گمرک بندرعباس شما را در انتخاب این گمرک بیشتر کمک خواهد کرد.

بطور کلی هزینه های گمرکی در گمرک شهید رجایی بندر عباس نسبت به سایر گمرک های کشوری ارزان تر است. با اینکه بارگیری و نگهداری کالای های مختلف در این گمرک چندان آسان نیست اما تاجران زیادی هنوز استفاده از این گمرک را برای انتقال کالاهای خود، یک راهکار برای کاهش هزینه های ترخیص کالا می دانند. همچنین کارشناسان متخصص در زمینه ترخیص کالا از گمرک می توانند با ارائه راهکار هایی به شما، علاوه بر کاهش هزینه ترخیص کالا از گمرک، سرعت این فرآیند را نیز برای شما افزایش می دهند.

آیا می توان ترخیص کالا از گمرک را بدون هزینه انجام داد؟

شاید شما هم به عنوان یک تاجر برای پرداخت هزینه ترخیص کالا از گمرک، با مشکلاتی اعم از کمبود سرمایه یا نداشتن اطلاعات کافی مواجه باشید. در این شرایظ شاید برایتان این سوال پیش آمده باشد که آیا راهی وجود دارد تا بدون پرداخت هزینه های ذکر شده بتوانید کالاهای خود را از گمرک ترخیص کنید؟ پاسخ بله، است. شما می توانید با روش هایی که از نظر قوانین گمرکی نیز تایید شده هستند میزان هزینه های مالیاتی و عوارضی را برای ترخیص کالا خود، کاهش دهید. برای اطلاع بیشتر از چگونگی کسب این امتیاز لازم است تا با کارشناسان متخصص در ارتباط باشید. 

سوالات متداول

هزینه ترخیص کالا از گمرک چقدر است؟

هزینه ترخیص کالا از گمرک باتوجه به فاکتور های مختلف؛ حقوق ورودی کالا، سود بازرگانی، هزینه انبارداری، هزینه مجوز های مختلف، هزینه وزارت راه، هزینه اخذ کارت بازرگانی، بیمه، ارزش سیف، عوارض و تعرفه های گمرکی و …تعیین می شود. بنابراین شما با استعلام هزینه گمرک در بخش های مختلف می توانید هزینه کلی ترخیص کالا از گمرک را برای کالای خود برآورد کنید.

بهترین زمان برای محاسبه هزینه ترخیص کالا از گمرک چه موقع است؟

اگر می خواهید مراحل ترخیص کالا شما از گمرک با سرعت بیشتری انجام بگیرد بهتر است زمانیکه سفارش خود را ثبت می کنید به فکر هزینه ترخیص آن هم باشید. اگر از همام ابتدا هزینه ترخیص کالا از گمرک را تخمین بزنید در مرحله پرداخت این هزینه ها کمتر با مشکلاتی مثل؛ کمبود سرمایه یا پرداخت هزینه های اضافی روبه رو خواهید شد. پس بهترین زمان برای محاسبه هزینه های ترخیص کالا همان ابتدای کار است.

اگر برای طی شدن مراحل ترخیص کالا از گمرک نیاز به مشورت و کمک داشتیم به کجا مراجعه کنیم؟

شاید شما هم به عنوان یک تاجر زمان کافی برای طی کردن مراحل ترخیص کالا از گمرک را نداشته باشید. در مواردی هم ممکن است اطلاعات کافی در زمینه هزینه ترخیص کالا از گمرک را نداشته باشید و ممکن است در این وضعیت دچار خسارت های مالی شوید. اگر هرکدام از این شرایط را دارید می توانید بجای اینکه خودتان امور ترخیص کالا را انجام دهید می توانید آن را به یک فرد متخصص بسپارید. همچنین می توانید در این زمینه از کارشناسان خبره کمک بگیرید.

یکی از شرکت های فنی مهندسی در اصفهان که در حوزه ترخیص کالا از گمرک و واردات کالا فعالیت دارد می تواند راهنمای خوبی برای شما در این امر باشد. شرکت همیار تجارت اسپادانا با 6 سال سابقه درخشان در این زمینه توانسته است به یک شرکت شناخته شده تبدیل شود. شما می توانید با مراجعه به همیار تجارت اسپادانا، چه به صورت حضوری و چه اینترنتی سوالات خود را با کارشناسان خبره این شرکت در میان بگذارید. مطمئن باشید باتوجه به شرایط شما بهترین راهنمایی ها را از این کارشناسان دریافت خواهید کرد.

رفتن به بالای صفحه