نقش و اهمیت حق‌العمل‌کار گمرک در فرایند ترخیص کالا بسیار زیاد است و به همین دلیل انتخاب یک ترخیص‌کار باسابقه و متخصص به شما کمک می‌کند تا با صرف کمترین هزینه و در کوتاه‌ترین زمان ممکن, کالای خود را از گمرک ترخیص کنید.

 حق‌العمل‌کار گمرک کیست؟

حق‌العمل‌کار گمرک یا ترخیص‌کار به افراد یا شرکت‌هایی گفته می‌شوند که مراحل مختلف ترخیص کالا از جمله اخذ مجوز, پیگیری تشریفات ارزیابی و… را پیگیری می‌کنند؛ یکی از بهترین شرکت‌های ترخیص‌کار, مجموعه همیار تجارت اسپادانا است که تمامی پرسنل آن مجرب, باتجربه و متخصص هستند و آمادهٔ ارائه خدمات مراحل ترخیص کالا از گمرک به‌صورت صفر تا صد می‌باشند.

 اصولاً انتخاب شرکت ترخیص‌کار, یک اقدام چالش‌برانگیز و حساس است, چراکه در یک طرف این ماجرا, سرمایه شما قرار دارد و درصورتی‌که حق‌العمل‌کار گمرک اشتباه کند, ممکن است محموله وارداتی شما برای مدت طولانی در گمرک بماند.

 نقش و اهمیت حق‌العمل‌کار گمرک در فرایند ترخیص کالا اینجا مشخص می‌شود؛ بنابراین این در انتخاب حق‌العمل‌کار دقت زیادی باید داشته باشید. ممکن است برایتان سؤال شود که یک ترخیص‌کار موفق چه ویژگی‌هایی دارد؟ در هنگام سپردن ترخیص کالا به افراد دیگر (چه افراد حقیقی چه حقوقی) چه معیارهایی را باید لحاظ کرد؟

 

نقش و اهمیت حق‌العمل‌کار گمرک در فرایند ترخیص کالا

 

چرا همیار تجارت را انتخاب کنیم؟

 یک مجموعه موفق در ترخیص کالا دارای ویژگی‌هایی است که آن را از سایر اشخاص حقیقی و حقوقی متمایز می‌کند؛ در واقع شما به‌عنوان یک فعال اقتصادی نمی‌توانید زمان، انرژی و تمرکز خود را صرف امور اداری گمرک کنید، زیرا تشریفات اداری ترخیص کالا بسیار پیچیده و طاقت‌فرساست!

 باتوجه‌به این موضوع، نقش و اهمیت حق‌العمل‌کار گمرک در فرایند ترخیص کالا، کاملاً واضح می‌شود؛ در انتخاب فرد ترخیص کر حتماً موارد زیر را مورد بررسی قرار دهید:

 – دانش:

ترخیص کالا نیازمند تسلط بر روی قوانین گمرکی است و اولین فاکتور ترخیص‌کار معتبر داشتن تخصص در این زمینه می‌باشد.

 – تجربه:

 تعداد افراد و شرکت‌هایی که دانش کافی در امور بازرگانی دارند، کم نیست! نکته‌ای که مهم‌تر از تخصص و دانش می‌باشد، تجربه و سابقه بالا ترخیص است. در حقیقت شما می‌توانید با بررسی رزومه و گذشتهٔ یک مجموعه متوجه شوید که آیا عقد قرارداد حق‌العمل‌کاری گمرک با آن شرکت درست است یا خیر!

 – شفافیت مالی:

 یکی دیگر از مواردی که اغلب ترخیص‌کاران و بازرگانان به آن توجهی نمی‌کنند، شفافیت مالی است؛ امور مرتبط به ترخیص کالا هزینه بر هستند و در مراحل مختلف من‌جمله بارگیری، اخذ مجوز، انتقال کالا به انبار و… باید تسویه‌حساب صورت بگیرد. یک مجموعه معتبر و مطمئن باید فهرست صورت‌حساب را به‌صورت دقیق به مراجعین خود ارائه کند. 

 مجموعه همیار تجارت اسپادانا یکی از شرکت‌های ترخیص‌کار موفق، متخصص، باسابقه و معتبر است که همواره تلاش دارد با بهره‌گیری از علم و تجربه خود مسیر ترخیص کالا را هموار نماید. جهت اطلاع از هزینه ترخیص کالا از گمرک از طریق شماره‌های بخش تماس با ما، با کارشناسان همیار تجارت تماس حاصل فرمایید.

 قرارداد حق‌العمل‌کاری گمرک

 حالا که با نقش و اهمیت حق‌العمل‌کار گمرک در فرایند ترخیص کالا آشنا شدید، احتمالاً دوست دارید بدانید که قرارداد حق‌العمل‌کاری گمرک باید به چه نحوی باشد؟ چه مواردی باید در آن لحاظ شود؟ انواع قرارداد ترخیص کالا چیست؟

 به‌طورکلی دو نوع قرارداد حق‌العمل‌کاری گمرک داریم که بسته به شرایط، نوع کالا، نیاز صاحب کالا و… یکی از آنها با توافق طرفین قرارداد برگزیده می‌شود:

 – قرارداد پیمانکاری:

 در این نوع از قرارداد، صفر تا صد ترخیص کالا و پرداخت هزینه‌ها به حق‌العمل‌کار سپرده می‌شود و در آخر کار با ارائه صورت‌حساب شفاف، تمامی هزینه‌ها باید به شرکت ترخیص‌کار بازگردد.

 – قرارداد کارمزدی:

 در قرارداد کارمزدی، صاحب کالا باید درصد مشخصی از ارزش محموله خود را به‌عنوان دستمزد به حق‌العمل‌کار بسپارد؛ توجه داشته باشید که این درصد، به‌صورت توافقی تعیین می‌گردد.

 وظایف شرکت حق‌العمل‌کار گمرک در فرایند ترخیص کالا

 نقش و اهمیت حق‌العمل‌کار گمرک در فرایند ترخیص کالا زمانی مشخص می‌شود که با وظایف آن بیشتر آشنا شوید؛ در ادامه به معرفی وظایف ترخیص‌کار خواهیم پرداخت.

 اصولاً پیگیری تمام فرایندهای مرتبط با ترخیص کالا، توسط افراد ترخیص‌کار پیگیری می‌شود؛ به‌عبارت‌دیگر زمانی که محموله وارداتی به یکی از گمرکات کشور، وظایف ترخیص‌کار آغاز و تا تحویل کالا به صاحب آن ادامه خواهد داشت.

 – وظایف شرکت ترخیص‌کار، طیف گسترده‌ای از اقدامات را شامل می‌شود که از مهم‌ترین وظایف آن می‌توان به پیگیری تشریفات اداری گمرکی اشاره کرد؛ این تشریفات شامل اخذ مجوزها و تأییدیه‌های لازم از سازمان‌های مربوطه مانند سازمان استاندارد، وزارت اطلاعات، وزارت بهداشت، سازمان غذا و دارو و… می‌باشد.

 دیگر وظایف ترخیص‌کاران شامل موارد زیر است:

 – پرداخت هزینه‌های ترخیص کالا

 – ارائه مشاوره در زمینه تعیین تعرفه کالا

 – ثبت اطلاعات کالا

 ازآنجایی‌که ترخیص کالا، مراحل مختلفی دارد به شما پیشنهاد می‌کنیم، مراحل ترخیص کالا از گمرک را در همیار تجارت بخوانید! کارگزاران همیار تجارت در تمامی مراحل کنار شما هستند و تا زمان تحویل بار، شما را همراهی خواهند کرد.

 شرایط حق‌العمل‌کار گمرک

 همان‌طور که می‌دانید، حق‌العمل‌کار گمرک باید از ویژگی‌هایی برخوردار باشد تا بر طبق قانون بتواند فرانید ترخیص کالا را پیگیری کند؛ به زبان دیگر، نقش و اهمیت حق‌العمل‌کار گمرک در فرایند ترخیص کالا سبب شده است تا قانون‌گذار اجازه ندهد شما برای امور مرتبط با ترخیص محموله وارداتی، به هرکسی وکالت دهید. شرایطی که یک شرکت یا شخص ترخیص‌کار باید داشته باشد، عبارت است از:

 – داشتن حداقل سن ۲۵ سال

 – تابعیت ایرانی

 – عدم سوءپیشینه کیفری از مراجع قانونی

 – دارای کارت پایان خدمت سربازی یا معافیت

 – قبولی در آزمون قوانین گمرکی، تجارت، واردات و صادرات

 – دارابودن مدرک تحصیلی (حداقل کاردانی امور گمرکی یا کارشناسی سایر رشته‌ها)

 – عدم سابقه قاچاق کالا

 

نقش واهمیت حق العمل کار گمرک در فرایند ترخیص کالا

 بر اساس قانون گمرکی جمهوری اسلامی ایران، افراد ترخیص‌کار باید از شرایط مذکور برخوردار باشند تا اجازه فعالیت به آنها داده شود؛ اما در این یک‌سری تبصره وجود دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

 تبصره

  در صورتی که پروانه فعالیت پیش از تصویب قانون حق‌العمل‌کاری اخذ شود، دارابودن مدرک تحصیلی با شرایط ذکر شده و یا شرکت و قبولی در آزمون قوانین گمرک الزامی نخواهد بود.

 – در صورتی که حق‌العمل‌کار بدهی مالیاتی داشته باشد، پروانه کسب آن تمدید نخواهد شد؛ بنابراین به‌منظور صدور اجازه فعالیت باید نسبت پرداخت مالیات اقدام نماید.

 – بازنشستگان گمرک تنها در شرایط خاص می‌توانند حق‌العمل‌کار باشند و آن این است که حداقل دو سوم فعالیت خود را در سازمان گمرک جمهوری اسلامی ایران پشت سر گذاشته باشند.

 – اخذ پروانه کسب برای اشخاص حقوقی به‌شرط آن است که هیئت‌مدیره یا مدیرعامل تمام شرایط مذکور را داشته باشد.

جمع بندی و کلام پایانی

 ترخیص کالا یک مسیر طولانی و پر پیچ‌وخم است و درصورتی‌که به فراز و نشیب‌های آن آگاه نباشید، مجبور خواهید شد زمان، انرژی و هزینه زیادی صرف کنید. به همین دلیل نقش و اهمیت حق‌العمل‌کار گمرک در فرایند ترخیص کالا بسیار پررنگ می‌باشد .

 در این مطلب به طور کامل به بررسی وظایف و شرایط شرکت ترخیص‌کار و همچنین انواع قرارداد حق‌العمل‌کاری گمرک پرداخته شد.

 مجموعه همیار تجارت یکی از شرکت‌های موفق، باتجربه و معتبر در زمینه ترخیص کالا از گمرک می‌باشد و آماده خدمت‌رسانی به تمام تجار، بازرگانان و تولیدکنندگان است. جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون ترخیص کالا می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی موجود در بخش تماس با ما اقدام نمایید.

رفتن به بالای صفحه